superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

Finanse

Deklaracja PIT-36 – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Deklaracja PIT-36 – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Systematyczne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest obowiązkiem każdego podatnika. Jedną z najbardziej popularnych deklaracji PIT jest PIT-36. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

pit 36 online

Każdy podatnik musi regularnie rozliczać się z fiskusem. Czym jest deklaracja PIT-36? Kto powinien ją wypełnić? Jakie ulgi można odliczyć w PIT 36?Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Rodzaje deklaracji PIT

Coroczne dostarczanie deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego to obowiązek każdego podatnika. Istnieją różne rodzaje deklaracji PIT. Wybór konkretnego typu formularza zależy od źródła naszych zarobków. Do wyboru mamy przede wszystkim deklaracje podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Do najbardziej popularnych formularzy PIT należą PIT-37 i PIT-36. Wypełnione zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) trzeba dostarczyć do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika. Na rozliczenie PIT podatnicy mają czas do końca kwietnia 2022.

PIT 36 – dla kogo?

PIT 36 to rodzaj deklaracji podatkowej przeznaczony w szczególności dla osób, które uzyskują dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach ogólnych (rozliczanej wg progów podatkowych 17 oraz 32%). Zeznanie podatkowe PIT 36 mają także obowiązek wypełnić osoby, które:

  • W minionym roku prowadziły najem, podnajem, dzierżawę lub poddzierżawę;
  • Uzyskiwały dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanej na zasadach ogólnych;
  • Uzyskiwały przychód za granicą;
  • Prowadziły działalność nierejestrowaną z przychodami, które nie przekraczały połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę;
  • Korzystały z kredytu podatkowego w roku następującym bezpośrednio po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej (lub dwa lata po rozpoczęciu);
  • Muszą dokonać doliczeń związanych ze stosowaniem kredytu podatkowego;
  • Uzyskują przychody z innych źródeł, od których nie ma obowiązku odprowadzania składek (oparte na skali podatkowej).

Deklaracja PIT 36 nie jest przeznaczona dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego (wypełniają oni deklarację PIT 28) i prowadzących działalność rozliczaną w oparciu o podatek liniowy (PIT 36L).

Ulgi w PIT 36

Warto wiedzieć, że rozliczając się przy pomocy deklaracji PIT 36, mamy możliwość odliczenia ulg podatkowych, które mogą zmniejszyć nasz podatek. Jakie ulgi możemy odliczyć, wypełniając formularz PIT 36?

  • Ulga prorodzinna – czyli ulga na dziecko. Jedno dziecko pozwala odliczyć ulgę w wysokości 1112,04 zł;
  • Ulga internetowa – może ją odliczyć każda osoba ponosząca wydatki na internet;
  • Ulga termomodernizacyjna – czyli odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na instalację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w istniejącym jednorodzinnym budynku mieszkalnym;
  • Ulga rehabilitacyjna – przysługuje osobom, które ponoszą wydatki na rehabilitację;
  • Darowizny, które zostały przekazane na organizacje pożytku publicznego.

PIT 36 online

Zadajesz sobie pytanie, jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Istnieją różne sposoby rozliczania deklaracji PIT. Do wyboru mamy następujące metody:

  • Złożenie deklaracji PIT osobiście w odpowiednim Urzędzie Skarbowym;
  • Wysłanie deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego listem poleconym;
  • Rozliczenie przy pomocy formularza PIT online – to najprostszy, a zarazem najszybszy sposób rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Przez internet możesz rozliczyć PIT 36 online, PIT 36L online oraz inne rodzaje deklaracji.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij