superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

Finanse

PIT przez internet – co warto wiedzieć

PIT przez internet – co warto wiedzieć

Każdego roku zgodnie z obowiązującym prawem Polacy mają obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z uzyskanych w danym roku podatkowym przychodów. Aby to zrobić należy szczegółowo wypełnić odpowiedni formularz i złożyć zeznanie w obowiązującym urzędzie. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób może to stanowić problem, ponieważ poszczególne elementy druków nie zawsze w jasny sposób wskazują, jakie koszty należy uwzględnić. Przygotowaliśmy, krótkie informacje, jak w nowym roku wyliczyć koszty uzyskania przychodu

  • Koszty uzyskania przychodów – co warto wiedzieć? 
  • Co warto wiedzieć o podatku dochodowym -roczne rozliczenie źródła przychodów
  • PIT 2022 – podatki, które musisz rozliczyć

Koszty uzyskania przychodów – co warto wiedzieć? 

Zastanawiasz się, które kwoty stanowią, a które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów? Na sam początek warto zastanowić się, o jakich kosztach mówimy. Koszt uzyskania przychodu to nic innego jak wydatki poniesione w celu utrzymania dochodu. Takim kosztem może być dojazd do pracy, jeżeli twoje obowiązki zawodowe wykonujesz poza miejscem zamieszkania, czyli w innym mieście. To jakie kwoty możesz odliczyć uzależnione jest od wielu czynników. Inaczej obliczysz je, jeśli masz podpisana wyłącznie jedną umowę o pracę, nieco inaczej będziesz musiał dokonać wyliczeń w przypadku, gdy twoje dochody opierają się na umowach podpisanych z kilkoma zleceniodawcami. 

Koszty uzyskania, które musisz wziąć pod uwagę to również kosztu autorskie wynikające, chociażby z takich aspektów, jak przeniesienie prawa własności wynalazku, przeniesienie prawa stosowania wynalazku, korzystania przez twórców z praw autorskich lub przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej. 

Co warto wiedzieć o podatku dochodowym -roczne rozliczenie źródła przychodów 

Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenia na rzecz państwa rozliczane po zakończonym roku podatkowym. Na skład ostatecznej kwoty wpływają przychody, dochody oraz ewentualne odliczenia, które każdy obywatel ma prawo wpisać w wypełniany formularz oczywiście, jeżeli go obowiązują. To, jak wygląda ostateczna forma rozliczenia uwarunkowane jest tym, czy jesteś pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub dobrze prosperującą firmę.

Przedsiębiorcom zostały przedstawione aż cztery możliwości opodatkowania, które mogą dobrać do charakteru prowadzonej firmy. Spośród udostępnionych opcji właściciele działalności mogą rozliczać się na podstawie zasad ogólnych, podatku liniowego, ryczałtu, lub karty podatkowej. Samodzielnej przejście wszystkich procedur i uzupełnienie poszczególnych rubryk może stanowić niejednokrotnie problem, dlatego udostępniona została możliwość, jaką jest PIT online. To ułatwienie dla przedsiębiorców i osób fizycznych, dzięki któremu rozliczenie roczne zajmie zaledwie kilka minut. 

PIT 2022podatki, które musisz rozliczyć 

Niezależnie od tego, czy rozliczasz się z podjętego w danym roku rozliczeniowym stosunku pracy, czy prowadzisz własną działalność możesz skorzystać z udogodnienia, czyli programu e-pity

Program elektroniczny do wypełniania PITu to niezwykle łatwy w obsłudze formularz, który samoistnie po podaniu najważniejszych danych zaciąga informacje o twoich dochodach i złożonych deklaracjach. Dzięki takiemu rozwiązaniu w zaledwie kilka minut możesz złożyć zeznanie bez wychodzenia z domu. Co więcej, e-pit jest na bieżąco uaktualniany, co oznacza, że każde zmiany wprowadzane w ustawie Polskiego Ładu, również są brane pod uwagę podczas dokonywania wyliczeń. 

Udostępnij