superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

Finanse

Czy da się przygotować zeznanie podatkowe w ciągu kilku minut?

Czy da się przygotować zeznanie podatkowe w ciągu kilku minut?

Czy rozliczenie PIT 2022 może być łatwe i przyjemne, a jednocześnie nie wiązać się z koniecznością korzystania z pomocy księgowej? Nowoczesny program do PIT sprawia, że każdy podatnik może samodzielnie rozliczyć swoje podatki. System jest niezwykle intuicyjny i mogą go używać również te osoby, które korzystają z komputera jedynie sporadycznie. Program jest w stu procentach zgodny z przepisami Polskiego Ładu, ma wbudowany weryfikator poprawności, a większość użytkowników potwierdza, że rozliczenie PITu z wykorzystaniem tego narzędzia pozwoliło im obniżyć wysokość podatku.

  1. Dlaczego trzeba rozliczać PIT?
  2. Jak korzystać z programu do PIT?
  3. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy rozliczaniu PIT?
  4. Co w sytuacji, gdy przegapiło się termin złożenia deklaracji? 

Warto więc samemu przetestować to rozwiązanie i przekonać się, dlaczego rozlicznie PITu z użyciem wspomnianego programu jest tak chętnie wybieraną opcją. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że wybierając PIT rozliczenia przez internet, podatnik nie musi jechać na pocztę z dokumentami do wysłania. Cały proces odbywa się drogą elektroniczną, co następnie zostaje potwierdzone UPO, czyli oficjalnym Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru. Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych informacji, które mogą cię przekonać do rozliczenia PIT we własnym zakresie.

Dlaczego trzeba rozliczać PIT?

Dlaczego w ogóle trzeba tracić swój czas na PIT rozliczenie? To pytanie każdego roku zadają sobie miliony osób. Odpowiedź jest prosta: wraz z uzyskaniem dochodu tworzy się obowiązek wobec państwa związany z koniecznością zapłacenia podatków. Chociaż w Polsce opodatkowane są przeróżne czynności gospodarcze i zyski, to jednak podatek dochodowy płacony przez osoby fizyczne wciąż pozostaje jednym z najistotniejszych. PIT – rozliczenie roczne jest więc niezbędny, aby potwierdzić, że dana osoba zapłaciła odpowiednią kwotę podatku. Tym samym może się okazać, że po złożeniu deklaracji konieczne będzie dopłacenie brakującej kwoty podatku. Na szczęście działa to również w drugą stronę, więc jeżeli okaże się, że podatnik zapłacił za duży podatek, to otrzyma stosowny zwrot.

Dużym ułatwieniem jest więc program, który przyspiesza cały proces, a jednocześnie podpowiada użytkownikowi, z jakich ulg powinien skorzystać, aby zapłacić mniejszy podatek. Skoro ulgi podatkowe są określone przepisami i stanowią legalny sposób na obniżenie podatku, to błędem byłoby z tego nie skorzystać. Co ciekawe użytkownicy programu do PIT mają zazwyczaj nawet dwa razy więcej ulg niż podatnicy, którzy nie korzystają z takiego narzędzia.

Jak korzystać z programu do PIT?

Duża popularność programu, który pozwala przygotować zeznanie podatkowe, wynika przede wszystkim z tego, że jest to proste w obsłudze narzędzie o ogromnych możliwościach. Firma, która wypuściła wspomniany program, ma kilkunastoletnie doświadczenie na rynku, a z jej narzędzia skorzystano już ponad dwadzieścia milionów razy. Warto też pamiętać o tym, że program ułatwia składanie nowych deklaracji oraz pozwala dokonać korekty we wcześniejszych deklaracjach. Warto z tego skorzystać wtedy, gdy rozliczenie podatku nie zostało wykonane w sposób prawidłowy.

[obraz_1]

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy rozliczaniu PIT?

Chociaż rozliczenia podatkowe tworzone w programie są wolne od błędów, bo narzędzie przez cały czas weryfikuje prawidłowość wprowadzanych informacji, to warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami przez osoby, które nie używają takich rozwiązań. Lista błędów jest naprawdę długa, dlatego poniżej prezentujemy tylko te, które są najczęściej spotykane:

  • pomylenie własnego numeru NIP z numerem pracodawcy,
  • pomieszanie kolejności wprowadzanych cyfr,
  • nieprawidłowe zaokrąglanie kwot,
  • nieodpowiednio obliczona kwota, którą można przekazać OPP,
  • korzystanie z przestarzałych wzorów formularzy.

Program do PITów jest przez cały czas aktualizowany, dlatego nie trzeba się martwić, że zeznanie zostanie przygotowane na nieaktualnym wzorze deklaracji lub podatnik skorzysta z nieodpowiednich progów podatkowych. Aplikacja weryfikuje wszystkie wprowadzane informacje, więc nie ma ryzyka, że pomyli się numer NIP lub źle przepisze kwotę.

Co w sytuacji, gdy przegapiło się termin złożenia deklaracji?

Urząd skarbowy rozliczenie PITu każde wykonać w określonym terminie, który mija z dniem 2 maja 2023 r. Jeżeli jednak ktoś z jakiegoś powodu nie zadba o to, aby zeznania podatkowe zostały dostarczone na czas, powinien to jak najszybciej nadrobić. Dobrym krokiem jest w takim przypadku złożenie czynnego żalu, czyli pisma zawierającego wyjaśnienie całej sytuacji.

Trudno jednak zrozumieć, dlaczego ktoś miałby nie dopełnić obowiązku wysłania formularza, skoro nawet nie trzeba mieć wiedzy jak rozliczyć PIT, bo program automatyzuje praktycznie cały proces. Jeżeli natomiast chodzi o to, jak rozliczyć PIT przez internet, to program do deklaracji podatkowych dostępny jest zarówno w wersji do zainstalowania na komputerze, jak i uruchamianej w przeglądarce. To sprawia, że każdy może przeprowadzić rozliczenie PIT w najbardziej dogodny dla siebie sposób. Przy okazji warto jeszcze wspomnieć, jak sprawdzić PIT. Wystarczy do tego wspomniane Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które użytkownik programu otrzymuje po wysłaniu deklaracji.

Udostępnij