superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

Inwestycje

Zakup samochodu – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć

Zakup samochodu – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć

Zakup samochodu wcale nie jest prostym zadaniem. Mnogość decyzji, które trzeba podjąć w celu wyboru pojazdu, a następnie finalizacji transakcji, często bywa sporym utrudnieniem dla kupującego. Aby nie pogubić się we wszystkich istotnych kwestiach, trzeba działać według planu, którego kolejne punkty pozwolą usystematyzować listę zadań do wykonania, czyniąc cały proces zdecydowanie prostszym. Istnieje też grupa ważnych czynników, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, rozważając zakup samochodu. O jakich czynnikach mowa?

Źródło finansowania

Zakup samochodu to bez wątpienia spory wydatek. W zależności od stanu technicznego, roku produkcji, marki oraz modelu może on sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Bez wątpienia zakup nowych pojazdów wiąże się z wyższym wydatkiem niż zakup samochodu używanego na rynku wtórnym. Ten ostatni pomimo mniejszych wydatków jest jednak obarczony wyższym ryzykiem. Prawdziwy stan techniczny często bywa bowiem utajany przed kupującym przez nieuczciwych sprzedawców. W rezultacie więc kupujący może nabyć pojazd mający wady techniczne. Dlatego decydując się na używany samochód, warto poprosić o pomoc fachowca lub skorzystać z renomowanej stacji diagnostycznej, której pracownicy będą w stanie profesjonalnie ocenić realny stan techniczny pojazdu.

Bez względu na to, czy ostateczna decyzja będzie dotyczyła zakupu nowego, czy używanego pojazdu, na ten cel trzeba jednak przeznaczyć odpowiednią sumę. Nie zawsze może ona pochodzić ze zgromadzonych oszczędności. Dla tych, którzy nie mają wystarczających środków na zakup samochodu, rozwiązaniem może być kredyt. Do wyboru pozostaje tradycyjny kredyt konsumencki, który może być przeznaczony na dowolny cel, w tym również zakup samochodu, jak i kredyt samochodowy, czyli tzw. kredyt celowany. Pieniądze pozyskane za jego pośrednictwem mogą posłużyć tylko i wyłącznie finalizacji transakcji zakupu pojazdu. O kredyt samochodowy można ubiegać się zarówno w bankach mających w swojej ofercie ten typ kredytu, jak i bezpośrednio w salonach samochodowych.

Decyzję co do zaciągnięcia kredytu każdego rodzaju należy jednak bardzo dokładnie przemyśleć. Jest to bowiem zobowiązanie finansowe, którego terminowa spłata, zwłaszcza w przypadku wysokich kwot, może być mocno obciążająca dla domowego budżetu. Aby dopasować warunki kredytowania do własnych możliwości, a tym samym uniknąć trudności w spłacie zadłużenia, warto przed podpisaniem umowy przeprowadzić wstępną symulację pozwalającą dopasować warunki kredytu do indywidualnej sytuacji finansowej. Jeśli okaże się, że spłata tak wysokiej sumy może wiązać się z dużym ryzykiem, warto rozważyć zakup tańszego samochodu, który nie będzie tak dużym obciążeniem finansowym.

Przed zakupem

Zakup samochodu jest długim procesem, w którego przebiegu pośpiech bywa złym doradcą. Warto więc uzbroić się w spory zapas cierpliwości i nie podejmować pochopnych decyzji. Przede wszystkim należy wyznaczyć wstępny budżet na ów cel. Oczywiście suma ta może ulec zmianie w zależności od sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Warto jednak w oparciu o realną ocenę własnej sytuacji finansowej wyznaczyć sobie górny pułap kwoty, jaka może zostać przeznaczona na ten cel. Następnie trzeba znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę. To bardzo trudne i pracochłonne zadanie, bowiem aby wybrać tą najlepszą, należy przeanalizować kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt kolejnych, a to wymaga zarówno czasu, jak i zaangażowania. Przed podpisaniem umowy ze sprzedającym należy sprawdzić, czy znalazły się w niej wszystkie potrzebne zapisy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować ją z prawnikiem lub radcą prawnym. Nie można zapominać też o tym, że termin zapłaty podatku od zakupu mija po upływie 14 dni od daty podpisania umowy kupna.

Źródło

https://carsmile.pl/jak-kupic-nowy-samochod

Artykuł sponsorowany

Udostępnij