superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

LifestyleNauka

Jak wykonać przelew walutowy zagraniczny?

Jak wykonać przelew walutowy zagraniczny?

W dzisiejszych czasach realizacja przelewów jest o wiele prostsza, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Aby wykonać przelew zagraniczny, wystarczy chwila wolnego czasu oraz własne konto osobiste z dostępem do internetu. Bankowość internetowa uruchomiona na smartfonie bądź też komputerze pozwoli wysłać przelew zagraniczny już w kilka minut. Warto jednak zorientować się, ile kosztują przelewy tego rodzaju, a także czyich wysłanie jest opłacalne.

Przelew międzynarodowy myśli jak wyglądało do kiedyś?

W dzisiejszych czasach przelewy zagraniczne można wykonać już w kilka chwil i wcale nie trzeba się udawać do placówki banku. Jeszcze kilkanaście lat temu wysłanie pieniędzy za granicę wymagało o wiele więcej zachodu. Trzeba było udać się bezpośrednio do placówki banku, bądź też do instytucji, która pośredniczyła w wysyłaniu przelewów zagranicznych. Czas, w jakim pieniądze docierały do odbiorcy, był znacznie wydłużony i mógł trwać nawet dwa tygodnie. Dodatkowo przelewy zagraniczne kosztowały naprawdę słono i były nawet kilkukrotnie droższe, niż obecnie.

Jak wykonać przelew walutowy za granicą?

Na szczęście w dzisiejszych czasach realizacja przelewu zagranicznego jest o wiele mniej skomplikowana. Wystarczy posiadać konto z dostępem do bankowości elektronicznej, by w szybki i sprawny sposób wysłać gotówkę za granicę. Jeśli przelew realizowany jest na terenie Unii Europejskiej, to zostanie on dostarczony do adresata w przeciągu jednej doby. Jeśli chodzi o inne kraje, to czas realizacji przelewu nie powinien przekroczyć 3 dni. Tak krótki czas jest umożliwiony przez maksymalne uproszczenie procedur związanych z księgowaniem przelewanych kwot.

O czym trzeba pamiętać wysyłając przelew zagraniczny?

Aby wykonać przelew walutowy za granicę, wcale nie trzeba posiadać rachunku walutowego. Jest to możliwe także dla posiadaczy zwykłych rachunków bankowych, które na co dzień prowadzone są w walucie polskiej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dyspozycja przelewu wykonana z konta prowadzonego w złotówkach, może kosztować nieco więcej, niż ta wykonana z konta walutowego. Wszystko dlatego, że z tym przypadku bank samodzielnie dokona przeliczenia walut, korzystając z prawdopodobnie niekorzystnego dla klientów kursu.

Wykonując przelew zagraniczny koniecznie trzeba zadbać o to, by wszystkie podane dane były zgodne ze stanem faktycznym i były poprawne. Jeśli dane będą niepełne, przelew zwyczajnie nie zostanie zrealizowany przez bank, natomiast prowizję w dalszym ciągu trzeba będzie uiścić. Tak więc błędnie przeprowadzona operacja może kosztować klienta nawet kilkadziesiąt euro.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że koszty przelewu mogą być naprawdę wysokie i obciążające. Niemniej jednak, każda instytucja bankowa stosuje własne cenniki dotyczące przelewów zagranicznych. Zazwyczaj wysokość prowizji uzależniona jest od kwoty, na jaką będzie opiewał przelew. Banki bardzo często określają także, jaki jest minimalny i maksymalny koszt wykonania przelewu. A opłata za przelew może być naprawdę zróżnicowana i wynosić od 10 do nawet 300 zł.

Udostępnij