superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

Lifestyle

Najczęstsze usterki akumulatora

Najczęstsze usterki akumulatora

Akumulator w samochodzie należy do jednych z bardziej istotnych części. To właśnie on zapewnia impuls energii potrzebny do zasilenia rozrusznika, a tym samym do uruchomienia silnika. Bez akumulatorów musielibyśmy wrócić do zamierzchłych czasów, w których samochody spalinowe uruchamiało się za pomocą korby.

W zdecydowanej większości produkowanych obecnie samochodów osobowych wykorzystuje się akumulatory kwasowo ołowiowe. To proste urządzenia, działające na zasadzie ogniw galwanicznych wymyślnych jeszcze w XVIII wieku. Co więcej, nowoczesne akumulatory są projektowane tak, aby wszystkie kluczowe komponenty były szczelnie zamknięte w plastikowym pudełku, z którego wystają jedynie dwie elektrody, które dostarczają prąd. Dzięki temu obecnie wykorzystywane akumulatory są bezobsługowe, tanie i niezawodne. Mimo tego podobnie jak wszelkie inne urządzenia tworzone przez ludzi i one mogą ulec uszkodzeniu. Czytając ten krótki wpis poznasz najczęstsze usterki akumulatora, dzięki czemu być może w przyszłości oda ci się ich uniknąć.

Popularne usterki

  • Zasiarczenie — wywołane nadmiernym rozładowaniem, a które najczęściej kończy się niestety wymianą akumulatora na nowy.

  • Wyciek elektrolitu — którego najczęstszą przyczyną jest przebicie plastikowej osłony akumulatora lub defekt podczas procesu produkcyjnego.

  • Uszkodzenie końcówek biegunów — będące wynikiem utleniania metalu, z którego są zbudowane, zabrudzeniem lub ich fizycznym uszkodzeniem.

  • Zwarcie — fizyczny kontakt pomiędzy blaszkami znajdującymi się wewnątrz akumulatora. Przyczyną takiego uszkodzenia może być fizyczne uszkodzenie lub wada fabryczna.

Podsumowanie

Znając najpopularniejsze usterki akumulatorów można łatwo dojść do wniosku, jak sprawić, aby one nie wystąpiły. Przede wszystkim trzeba zbadać o to, aby akumulator nie rozładował się całkowicie. Warto też zapewnić mu odpowiednie warunki, wolne od wilgoci, soli i innych czynników przyspieszających utlenienie. Należy też uważać, aby akumulator nie został fizycznie uszkodzony czy przebity. W ten łatwy sposób można sprawić, że akumulator samochodowy będzie działał bez zarzutu przez całe lata.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij