superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

LifestyleNauka

Ile kosztuje kilowat prądu – dane z roku 2021

Ile kosztuje kilowat prądu – dane z roku 2021

Kupując i wprowadzając się do nowego, pięknie urządzonego mieszkania, każdy obawia się, jak duże rachunki będzie musiał płacić w przyszłości. Woda, gaz, ogrzewanie i śmieci to jednak nie wszystko. Dochodzi jeszcze oczywiście cena energii elektrycznej, o której szczególnie codziennie myślimy. W niniejszym tekście podamy informacje związane z taką opłatą i odpowiemy na ważne pytanie: ile kosztuje kilowat prądu?

Jak wygląda rachunek za prąd?

Zanim przejdziemy do najważniejszej kwestii, a więc ile kosztuje kilowatogodzina, najpierw opiszemy, z czego składa się sam rachunek. Chodzi oczywiście o kwit związany z jedną kilowatogodziną. W takim dokumencie znajdują się przeróżne rubryki. Mowa chociażby o
wartości faktycznie zużytego prądu, czyli energii czynnej. Do tego dodaje się opłatę stałą oraz zmienną. Te pierwsza dotyczy kosztów konserwacji urządzeń elektrycznych, a także eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych. Ta druga natomiast ma związek z przesyłem wymaganej energii od dystrybutora bezpośrednio do odbiorcy. Ale to jeszcze nie wszystkie składniki rachunku. Dochodzi jeszcze opłata abonamentowa za obsługę klienta, a także m.in. płata przejściowa, jakościowa, kogeneracyjna oraz mocowa. Tą ostatnią wprowadzono dopiero w 2021 roku.

Od czego zależy cena kwh?

Odpowiedź nie jest taka prosta. Okazuje się bowiem, że na koszt kilowatu prądu ma wpływ poza powyższymi elementami, także coś jeszcze. Chodzi mianowicie o ustalony plan cenowy, według którego płaci się za zużycie energii elektrycznej. Co ciekawe, wyróżnia się kilka taryf (taka jest oficjalna nazwa) ze względu na zapotrzebowanie na prąd: A, B, C i G. W Polsce najczęściej występuje G11 (dla gospodarstw domowych i konsumentów prywatnych). Ile kosztuje kilowatogodzina w tym przypadku? Jest ona jednakowa przez całą dobę! Z kolei taryfa G12 charakteryzuje się strefą dzienną oraz nocną i zależy jeszcze od danego sprzedawcy oraz operatora sieci dystrybucyjnej. Zgodnie z dostępną rozpiską, najniższa cena kwh wynosi około 60 groszy.

Koszt kilowatogodziny – podsumowanie

Wiemy już, ile kosztuje kilowat prądu. Na koniec warto jeszcze nadmienić, że cena zależna jest od lokalizacji budynku – a dokładniej mówiąc od województwa. Opłaty będą więc różnić się trochę, jeżeli mieszkamy na Mazowszu czy Kujawach. Z najdroższym kosztem energii elektrycznej będziemy mieć do czynienia na północy kraju oraz w jego centrum. Niższą cenę spotkamy natomiast, udając się regionu wschodniego albo zachodnio-południowego. W tych częściach Polski działają bowiem różne firmy, które oferują dla swoich klientów najbardziej kuszący, atrakcyjny cennik dla każdego gospodarstwa domowego, związany z towarem, jakim jest energia elektryczna (kilowat prądu).

Niestety, przy przydzielaniu sprzedawców oraz dostawców, liczy się zawsze wspomniana lokalizacja. Na szczęście jest możliwa rezygnacja z usług konkretnego przedsiębiorstwa i wybór innego spośród wielu tego typu zakładów, które od lat funkcjonują w naszym kraju.

Udostępnij