superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

Inwestycje

Skuteczne sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Skuteczne sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Gwałtowne podwyżki rachunków za energię elektryczną sprawiają, że szukamy rozwiązań alternatywnych, a także staramy się oszczędzać prąd. W dużych gospodarstwach domowych opłaty mogą być naprawdę duże. Okazuje się, że prąd można oszczędzać na kilka sposobów, a także go produkować. Dowiedz się, jak to zrobić.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Wybieraj starannie sprzęt RTV i AGD

Jedną z popularnych i prostych metod modernizacji mieszkania, które pozwolą obniżyć rachunki za prąd, jest zakup odpowiednich sprzętów RTV i AGD. Warto wiedzieć, które urządzenia są najbardziej „prądożerne”. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach wymień je na nowocześniejsze modele, które spełniają aktualne normy energooszczędne.

Możesz zacząć od wymiany części urządzeń, które wykorzystują najwięcej energii, bo wymiana jednorazowa może okazać się niezwykle kosztowna. Już kilka nowoczesnych sprzętów pozwoli wypracować realne oszczędności.

Pamiętaj też, by wyłączać w nich tryb czuwania, bo urządzenia mogą zużyć w ciągu godziny aż 2 waty prądu, by jedynie sygnalizować, że komputer czy telewizor jest gotowy do pracy. Zmiana przyzwyczajeń i świadome korzystanie z różnych urządzeń to klucz do sukcesu. Pod napięciem powinny być jedynie te sprzęty, które muszą – jak m.in. zamrażarka i lodówka. Inne zawsze przed wyjściem z domu oraz na noc po prostu odłącz z prądu.

Jak oszczędzać prąd? Korzystaj z oświetlenia w technologii LED

Inwestycja w źródła światła LED, produkty SMART czy czujniki ruchu i zmierzchu zwróci się w przypadku każdego domu. Wymień wszystkie tradycyjne żarówki na diody LED, czyli na nowoczesne i najbardziej oszczędne źródło światła.

Klasyczne żarówki w momencie uruchomienia czerpią znacznie więcej prądu, a dodatkowo ich częste włączanie obniża ich czas pracy. Nowoczesne diody LED wyróżnia z kolei mniejszy pobór energii, mała moc i długa żywotność. Systematycznie wymieniaj sprzęty i oświetlenie na bardziej energooszczędne – zarówno w domu, jak i na tarasie oraz w ogrodzie.

Panele fotowoltaiczne

Jak obniżyć rachunki za prąd i stać się mniej zależnym od dostawcy? Rośnie liczba osób, które decydują się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu lub na działce. To duża inwestycja, ale pozwala uzyskać niezależność energetyczną poprzez pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródła alternatywnego.

Część instalacji pozwoli produkować prąd na własne potrzeby w 100%, a ew. nadwyżki zawsze będzie można sprzedawać do sieci. By sfinansować to przedsięwzięcie, można posiłkować się też kredytem gotówkowym. Inwestycja wymaga nakładów finansowych, ale jest odpowiedzią na pytanie, jak oszczędzać prąd.

Źródła:

Udostępnij