Dzięki amortyzatorom kierowcy mogą cieszyć się gładką i wygodną jazdą, nawet jeśli nawierzchnia takiej nie zapewnia. Amortyzatory to bowiem metalowe tuleje włożone jedna w drugą, rozdzielone gazem i olejem. Gaz wewnątrz amortyzatora pod wpływem sił zewnętrznych ulega sprężeniu, dzięki czemu amortyzator ugina się i pochłania nierówności.
Specyficzna budowa oraz siły, na jakie amortyzator do samochodu jest narażony sprawiają, że z czasem element ten się zużywa i musi być wymieniony na nowy. Zdarza się, że pod wpływem wyjątkowo dużej nierówności, dużego zużycia, wady konstrukcyjnej czy czynnika zewnętrznego amortyzator ulega całkowitemu zniszczeniu i w jednym momencie przestaje całkowicie działać. Częściej zdarza się jednak, że amortyzator z czasem się zużywa i stopniowo traci swoje właściwości. Skutkuje to powolnym, ale stabilnym pogorszeniem się komfortu jazdy, czego można łatwo nie zauważyć, ponieważ zmiany tego, jak samochód wybiera nierówności są subtelne i rozłożone w czasie.
Warto więc znać objawy zużytych amortyzatorów, tak aby nie czekać z wymianą aż amortyzator przestanie całkowicie działać, co może być niebezpieczne zarówno dla pasażerów, jak i dla innych elementów zawieszenia. Poniżej znajdziesz listę objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenie amortyzatora i które powinny być dla ciebie wystarczającym powodem na odwiedzenie warsztatu samochodowego i przeprowadzenia potrzebnych napraw.
-
Gorsze tłumienie nierówności
-
Stuki z zawieszenia podczas pokonywania nierówności
-
Gorsze prowadzenie się samochodu
-
Samochód „nurkuje”, czyli obniża przód, podczas hamowania
-
Dłuższa droga hamowania
-
Kołysanie na boki
-
Wycieki z okolicy amortyzatorów
Jak można łatwo zauważyć, jazda z niesprawnymi amortyzatorami nie tylko pogarsza komfort jazdy, ale prowadzi do zmniejszenia bezpieczeństwa czy też wręcz może być przyczyną niebezpiecznej sytuacji. Dlatego, jeśli amortyzatory w twoim samochodzie tego wymagają, to nie odkładaj tej naprawy i usuń ją tak szybko, jak to tylko możliwe.
Materiał zewnętrzny