superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

FinanseLifestyle

Jak wyjść z długów – sprawdzone porady

Jak wyjść z długów – sprawdzone porady

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej ludzi popada w długi. Dzieje się tak przez liczne pożyczki, będące sporym obciążeniem finansowym. Zadłużenia zaczynają się bardzo szybko mnożyć, pojawia się stres i depresja. Co więc zrobić, aby jakoś poradzić sobie z tymi problemami? Jak uniknąć wizyty komornika? Te kwestie omówimy poniżej.

Walka z długami – metody

Na początek warto poprosić o pomoc zaufane osoby. Mogą to być członkowie rodziny albo przyjaciele. Nie chodzi jednak tylko o to, aby pożyczyli nam pieniądze na spłatę zadłużenia. Ważna jest także szczera rozmowa, dzięki której wspólnie będzie można sporządzić i uporządkować listę długów i poszukać najlepszych sposobów na wyjście z tak trudnej sytuacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się chociażby spłata zobowiązań finansowych po kolei oraz próba zaoszczędzenia na wydatkach (korzystanie z promocji itp.). Chcąc mieć dodatkowe źródła pieniędzy, sprzedajmy nasz używany, domowy sprzęt albo odzież. Co więcej, aby systematycznie dokonywać spłat, warto odnaleźć zatrudnienie w trybie zdalnym.

Powyższe rozwiązania będą skuteczne na to, jak wyjść z długów. Jednak poza nimi, jest jeszcze pewna, ciekawa metoda. Chodzi o konsolidację kredytów, czyli połączenie długów w jeden. Wtedy zostanie ustalone odpowiednie oprocentowanie oraz będzie wyznaczony nowy termin, łatwiejszej spłaty. Niestety w przypadku, gdy mamy do czynienia z dość dużym zadłużeniem, taki sposób okaże się ryzykowny (bank zażąda zabezpieczenia w formie hipoteki).

Czym jest spirala zadłużenia?

Często bywa jednak tak, że chcąc poradzić sobie z pierwszym długiem, zaciągamy kolejne pożyczki oraz kredyty. To powoduje, że powstaje w szybkim czasie coraz większa spirala zadłużenia i nie mamy już żadnej kontroli nad naszymi, wszystkimi wierzytelnościami. Co wtedy należy zrobić, aby nie dopuścić do sprawy sądowej i egzekucji komorniczej?

Jak już wcześniej podpowiedzieliśmy, trzeba na spokojnie zgromadzić całą dokumentację związaną z naszymi długami. Gdy już ustalimy, jakie jeszcze kwoty należy zapłacić, musimy zadać sobie dwa pytania. Pierwsze brzmi: jak wyjść z długów? Z kolei drugie: gdzie poszukać pieniędzy na spłatę całości zobowiązań? Wyżej podane było m.in. rozwiązanie polegające na wystawieniu niektórych przedmiotów na aukcji internetowej. Gorzej, gdy pojawi się spirala zadłużenia chwilówkami. Wtedy trzeba szybko skontaktować się z pożyczkodawcą i poprosić go o rozłożenie spłaty na raty.

Jak wyjść z długów – podsumowanie

Na koniec podsumujmy wszystkie wspomniane rozwiązania, dzięki którym znajdziemy światełko w tunelu. Najważniejszym krokiem będzie analiza trudnej sytuacji, a więc zestawienie własnych zobowiązań. Wówczas dowiemy się, jak dużą część miesięcznej pensji jesteśmy w stanie przeznaczyć na uregulowanie zadłużenia. Musimy też spróbować polubownie dogadać się z wierzycielami i zaprzestać brania następnych kredytów. Warto również pomyśleć o skonsolidowaniu zobowiązań w banku oraz zwiększeniu dochodów i zmniejszeniu wydatków.

Udostępnij