superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

Biznes

Poszukiwanie pracy w branży IT

Poszukiwanie pracy w branży IT

Każdy, kto chce zarobić legalne pieniądze, powinien jak najszybciej znaleźć odpowiednią pracę. Warto nadmienić, że obecnie ma miejsce tendencja do pojawiania się nowych miejsc pracy. Warto wiedzieć, jak szukać i jakich błędów unikać w procesie znalezienia pracy.

Poszukiwanie pracy

Od czego zacząć poszukiwanie pracy? Najważniejszą kwestią jest stworzenie CV. CV to w skrócony życiorys pracownika skupiający się głównie na wykształceniu oraz dotychczasowym przebiegu kariery zawodowej. Warto mieć na uwadze, że obecnie CV można stworzyć dzięki darmowym programom i szablonom dostępnym w sieci. Jest to szybki i dobry sposób na stworzenie dobrze wyglądającego CV, które zawierać będzie wszelkie potrzebne informacje. Poszukiwanie pracy w obecnych czasach jest bardzo proste, ponieważ wystarczy skorzystać z serwisów ogłoszeniowych, których jest pełno w sieci. Wybierając stronę do poszukiwania ofert z pracą, warto wybrać taką, która ma ugruntowaną pozycję na rynku lokalny. Daje to gwarancje, że oferty pracy będą realne, a nasze dane przekazywane w rekrutacji będą bezpieczne. Co więcej, można również korzystać z serwisów społecznościowych, czego dobrym przykładem jest Facebook. Na tym portalu znaleźć można wiele grup poświęconych ofertom pracy lub poszukiwaniu jej. Ogłoszenia wstawiane są przez użytkowników portalu, dlatego też można uznać, że są one realne.

Negocjowanie warunków umowy

Umowa o pracę wiąże pracownika i pracodawcę. Według kodeksu pracy umowy te mogą być zawarte na czas określony i nieokreślony. Należy pamiętać o tym, że wiele ogłoszeń z pracą to tak naprawdę oferty, które oparte są na umowie zlecenia. Taka umowa nie jest objęta zapisami kodeksu pracy, a zleceniobiorca nie jest chroniony tak samo, jak pracownik. Należy mieć to na uwadze, ponieważ ma to ogromne znaczenie w przypadku dochodzenia swoich roszczeń. Negocjowanie warunków umowy jest jak najbardziej możliwe. Można to robić jeszcze przed rozpoczęciem pracy oraz w po jakimś czasie zatrudnienia. W lepszej pozycji są specjaliści oraz osoby doświadczone, które znają ceny oraz rynek, w którym działają. Daje im to większe możliwości negocjacyjne. W Polsce minimalne zarobki zaczynają się od 19,70 złotych brutto na godzinę. Stawka ta wynika z ustawodawstwa obowiązującego w Polsce. Oczywiście zarobki w naszym kraju są dużo niższe niż na zachodzie, jednakże stale one rosną. W krajach strefy euro, pracownicy mogą liczyć na minimalną pensję godzinną w okolicach 10 euro netto, czyli kilkukrotnie więcej niż w Polsce. Warto mieć to na uwadze w czasie poszukiwania pracy za granicą.

Praca w IT

Branża IT rządzi się swoimi prawami, ponieważ pracować mogą w niej osoby po studiach oraz osoby, które ich nie skończyły. Z czego to wynika? Przyczyna jest bardzo prosta, do rozumienia pracy w IT wystarczy znajomość języków programowania. Oczywiście wiedza informatyków po studiach jest szersza, ale tylko część z niej wykorzystywana jest do pracy zawodowej. Osoby chcące pracować w branży IT mogą skorzystać z kursów dostępnych w sieci, część z nich jest bezpłatna, jednakże lepiej jest zainwestować w odpowiednie szkolenie po to, aby być pewnym, że wyniesie się z niego jak najwięcej potrzebnej wiedzy. Praca w IT po studiach jest również możliwa, jednakże studia takie mogą trwać nawet pięć lat. Trzeba indywidualnie przeanalizować swoje możliwości. Pracę w branży informatycznej można znaleźć w serwisach z ogłoszeniami oraz w serwisach społecznościowych. Obecnie w tej branży jest wiele miejsc pracy i ciągle będą pojawiać się nowe oferty. Jest to jedna z tych branż, w której pracownicy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ stale się ona rozwija. Największe centra informatyczne są w Warszawie, Krakowie czy Katowicach. Ostatnimi laty niezwykle bogaty pod tym względem stał się Rzeszów, który stał się prawdziwym informatycznym zagłębiem. Praca w IT przy odpowiednich umiejętnościach jest bardzo przyjemna i daje szansę na zarobienie pokaźnych pieniędzy. Warto spróbować swoich sił w tej branży, ponieważ jest to bardzo przyszłościowy zawód.

Dowiedz się więcej na http://podbialymorlem.com.pl

Udostępnij