superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

Biznes

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Pamiętacie stare telefony? Służyły one tylko do odbierania połączeń i pisania SMS-ów. Dzisiaj mamy już do czynienia z urządzeniami, które w niczym nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat. Na każdym smartfonie znajduje się bowiem niejedna aplikacja mobilna, czyli cyfrowy gadżet umożliwiający rozrywkę czy pomagający w prowadzeniu firmy. W niniejszym artykule opiszemy ogólnie dwie kwestie: jak stworzyć aplikację na telefon i jaki jest mniej więcej koszt takiej czynności.

Tworzenie aplikacji – od czego zacząć?

Wszystkie nowoczesne, dotykowe telefony charakteryzują się sporą liczbą zainstalowanych programów i gier. Samo ich pobranie oraz uruchomienie nie sprawia żadnych problemów nawet laikowi, który kiepsko zna się na komputerach czy elektronice. O wiele trudniejszym i dłużej trwającym zadaniem jest natomiast zaprogramowanie danej aplikacji. Tym zajmują się doświadczeni informatycy, wyspecjalizowani w konkretnym kierunku. Muszą oni poświęcić naprawdę dużo czasu, aby napisać bardzo skomplikowany kod, dzięki któremu aplikacja bez problemu zadziała na Androidzie lub iOS (dwóch najbardziej popularnych, mobilnych systemach operacyjnych).

Jednak pierwszym krokiem nie będzie sklecenie paru linijek kodu, tylko obmyślenie odpowiedniej, przejrzystej, skutecznej strategii. Od tego należy zacząć, zadając sobie pytanie: jak stworzyć aplikację? Jeśli aplikacja mobilna ma mieć charakter biznesowy, to warto określić dokładnie jej cele i grupę docelową. Kiedy już przejdziemy przez ten etap, pora zaplanować projekt i przetestować go. Musi być przecież jednocześnie interaktywny, intuicyjny oraz przyjazny dla wszystkich użytkowników. Nie może sprawić problemów w trakcie nawigowania i korzystania z różnych funkcji.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji?

Wiadomo już ogólnie, jak stworzyć aplikację. Jeszcze ciekawszą kwestią jest ilość pieniędzy, jaką należy przeznaczyć na takie projekt. Okazuje się, że konkretna kwota będzie znana dopiero, gdy wszystkie prace związane z jej programowaniem zostaną zakończone. Jedno jest pewne. To dość drogi wydatek. Na przygotowanie prostej aplikacji mobilnej potrzeba kilka tysięcy złotych. Jeżeli natomiast chcemy pochwalić się bardziej skomplikowanym i funkcjonalnym programem, to wtedy musimy dysponować sumą w wysokości miliona złotych! Na cenę ma wpływ liczba funkcji i ich typ oraz sama technologia, w której tworzone są aplikacje.

Dlaczego to się opłaca?

Wiadomo, ile kosztuje stworzenie aplikacji. Faktycznie sporo pieniędzy, ale i tak warto w nią zainwestować. Prędzej czy później poniesiona suma zwróci się z nawiązką. Tym bardziej, jeśli cały projekt zostanie skrupulatnie przemyślany i wykonany. Wtedy tysiące użytkowników z chęcią skorzysta z naszej aplikacji. Musimy więc zrobić wszystko, aby miała ona jak najwięcej zalet. Najlepiej, gdy umożliwi płynne użytkowanie, a także wygodne wejście na konto bezpośrednio z poziomu ekranu, bez ciągłego logowania. Dobrym rozwiązaniem będzie także wprowadzenie dodatkowych, ciekawych opcji (np. czytnik kodów QR).

Udostępnij