Zamierzasz sprzedać nieruchomość? Nie możesz zapomnieć o kilku naprawdę ważnych rzeczach. Dzięki temu uda ci się szybciej przeprowadzić transakcję. Zapewne już wiesz, że musisz odpowiednio przygotować mieszkanie, żeby robiło jak najlepsze wrażenie. Jednak równie ważne są różne formalności, w tym przygotowanie dokumentów i rozliczenie z fiskusem. Co jeszcze musisz załatwić?
Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości
Zanim wystawisz nieruchomość na sprzedaż, sprawdź jego stan prawny. Czym one jest? To wszystkie prawa, jakie przysługują do nieruchomości. Najważniejsze z nich to prawo własności, ale może być także prawo dzierżawy lub najmu.
Sprawdzanie stanu prawnego rozpocznij od księgi wieczystej. Powinny być w niej zapisane wszystkie prawa i roszczenia, które dotyczą nieruchomości. Jeśli jakieś dane są nieaktualne, postaraj się to zmienić.
A co, jeśli nieruchomość nie ma księgi? Jak najszybciej złóż w sądzie, w wydziale ksiąg wieczystych, wniosek o założenie księgi.
Przygotuj dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania
Jakie jeszcze sprzedaż mieszkania formalności rodzi? Przygotuj wszystkie dokumenty, które będą potrzebne do przeprowadzenia transakcji.
Oprócz odpisu z księgi wieczystej niezbędne dokumenty do sprzedaży mieszkania to:
- akt własności nieruchomości;
- zaświadczenie o wymeldowaniu lokatorów;
- zaświadczenie o braku zaległości w opłatach mieszkaniowych;
- zaświadczenie o wysokości zadłużenia hipotecznego.
Ustal cenę mieszkania
Zastanów się, ile jest warte twoje mieszkanie. Zobaczysz, że ustalenie rynkowej ceny wcale nie jest łatwe. Wymaga wiedzy i doświadczenia. Możesz wprawdzie sprawdzić, jakie ceny są w ogłoszeniach, ale będzie to cena życzeniowa, a nie rzeczywista wartość mieszkania.
Możesz też skorzystać z usług agencji nieruchomości, takiej jak np. Value Properties. Sprzedaż nieruchomości z Value Properties jest dużo łatwiejsza, ponieważ agenci biura wycenią twoje mieszkanie, a także mogą ci pomóc w jego sprzedaży.
Umowa przedwstępna i umowa sprzedaży
Musisz wiedzieć, że nabywca nieruchomości może cię poprosić o zawarcie umowy przedwstępnej. Nie obawiaj się jej. To znak, że kupujący chce kupić od ciebie mieszkanie i chce je zarezerwować na czas, gdy będzie załatwiał kredyt hipoteczny.
Właściwą umowę sprzedaży musisz podpisać w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Notariusz powie ci, jakie dokumenty przy sprzedaży nieruchomości musisz mu przedstawić. Dopilnuje, aby w umowie były wszystkie niezbędne elementy.
Przekazanie pieniędzy i rozliczenie z urzędem skarbowym
Kiedy kupujący ma przekazać pieniądze? Obecnie najczęściej jest stosowany przelew bankowy, który kupujący wykonuje po podpisaniu umowy, jeszcze w obecności notariusza.
Sprzedałeś mieszkanie, pieniądze są już na twoim koncie. Ale to jeszcze nie koniec formalności po sprzedaży mieszkania. Musisz się rozliczyć z urzędem skarbowym. Stawka podatku wynosi 19%, a podatek liczysz od różnicy między przychodem z transakcji i poniesionymi kosztami. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, od kupna czy odziedziczenia którego minęło 5 lat, to podatku nie płacisz.
O sprzedaży powiadom też gminę, aby nie płacić podatku od nieruchomości.