superpapier.pl

Blog wielotematyczny finansach, inwestycjach i biznesie

FinanseLifestyle

Jak oszczędzać pieniądze i dlaczego warto to robić?

Jak oszczędzać pieniądze i dlaczego warto to robić?

Wiele osób rezygnuje z odkładania pieniędzy wymigując się zbyt niskimi zarobkami. Innym powodem braku oszczędności jest często zamiłowanie do kupowania na raty lub kredyt. W tym artykule wyjaśnimy dlaczego warto posiadać przynajmniej minimalny poziom oszczędności i jak je zdobyć.

Czy warto oszczędzać pieniądze?

Zwłaszcza w czasie gdy ceny rosną bardzo intensywnie odkładanie pieniędzy może wydawać się mało sensowne. Warto jednak spojrzeć na temat nieco inaczej. Codzienność lubi nas zaskoczyć awarią samochodu, zepsutą lodówką czy chorobą. Nawet grypa skutkująca tygodniowym L4 daje się odczuć w portfelu, bo skutkuje koniecznością zakupu leków (które wcale nie są tanie) i niższym wynagrodzeniem za dany miesiąc (bo na L4 dostaniemy tylko 80% pensji).
W takich sytuacjach można się niby poratować chwilówką, ale prawda jest taka, że są to dodatkowe koszty. Pożyczanie pieniędzy nie jest tanie nawet w banku, a co dopiero w firmie pożyczkowej. Dużo lepiej mieć żelazne oszczędności na czarną godzinę. Nie chodzi tu o wielką kwotę, już 2-3 tysiące wystarczą by takie sytuacje jak wyżej nie stanowiły dla nas ani problemu, ani powodu do stresu. Najlepiej jednak posiadać oszczędności na poziomie 3 do 6 pensji. Takie oszczędności pozwolą nam przetrwać w sytuacji, gdy z różnych przyczyn będziemy musieli szukać nowej pracy.

Skuteczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Niewystarczające zarobki to jedna z dwóch najczęstszych wymówek na brak oszczędności. Drugą zwykle jest to, że na koniec miesiąca została nam tak niewielka kwota, że nie warto jej już nawet odkładać. Właśnie dlatego większość specjalistów od pomnażania oszczędności zaleca stosowanie jednej, bardzo skutecznej metody. Założoną kwotę pieniędzy, nawet niewielką należy przelać sobie na osobne konto już w dniu otrzymania wypłaty. Dzięki temu jest o wiele większa szansa, że nie wydamy jej w ciągu miesiąca.

Drugą bardzo skuteczną metodą jaką polecają specjaliści od oszczędzania jest prowadzenie budżetu domowego, a przynajmniej okresowa analiza całomiesięcznych wydatków. Podczas takiej analizy warto się zastanowić jak oszczędzić na różnego rodzaju wydatkach. Warto np. przeanalizować różnego rodzaju subskrypcje, może mamy wykupiony dostęp do serwisów, z których praktycznie już nie korzystamy? A może warto zabierać kawę z domu, w kubku termicznym, a nie kupować ją niemal codziennie w drodze do pracy. A znalezione w ten sposób oszczędności już w kolejnym miesiącu można przelać np. na fundusz wakacyjny.

Jak oszczędzać pieniądze bez wysiłku?

Nadal będą jednak osoby, które chciałyby gromadzić oszczędności bez żadnego wysiłku. Jest na to sposób, coraz więcej banków posiada programy automatycznego oszczędzania. Polega to zwykle na tym, że podczas płatności kartą z naszego konta głównego znika zaokrąglona w górę kwota. Różnica między paragonem a kwotą, która zniknęła z rachunku pojawia się na rachunku oszczędnościowym. Po pewnym czasie można się naprawdę zdziwić ile udało się w ten sposób zaoszczędzić zupełnie bez wysiłku.

To jest metoda dla opornych, by stworzyć sobie niewielki fundusz bezpieczeństwa na awaryjne sytuacje. To też fajny sposób by w pędzie codziennych obowiązków i koniecznych zakupów tworzył się dla nas fundusz na regenerację i przyjemności. Bo oszczędności mają być też po to, by raz na jakiś czas pozwolić sobie na coś ekstra.

jak oszczedzac pieniadze

Udostępnij