Samochody ciężarowe to bez wątpienia jedne z najdroższych pojazdów. Dlatego też wiele firm transportowych często ma problem z zakupem takiego auta za własne środki finansowe. Nie może zatem dziwić, że przedsiębiorcy szukają innych możliwości finansowych w celu powiększenia swojej floty. Na szczęście takich opcji na rynku nie brakuje. Dużą popularnością cieszy się choćby wynajem długoterminowy i leasing operacyjny.
Nowy samochód ciężarowy w ramach wynajmu długoterminowego
Jak wspomniano, samochody ciężarowe to pojazdy dość drogie. Dla wielu firm zakup takiego samochodu to często zbyt duży wydatek. Dlatego przedsiębiorcy rezygnują z zakupu nowych aut i decydują się na ich wynajem. Taką możliwość oferuje choćby MAN FS. Często jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim dla przedsiębiorcy nie wiąże się to z dużym jednorazowym wydatkiem. Koszt wynajmu ciężarówki rozłożony jest bowiem na miesięczne razy. Co ważne, przez cały okres umowy rata jest stała. Daje to duże bezpieczeństwo finansowe i możliwość planowania wydatków. Mniejsze obciążenie finansowe daje także możliwość wykorzystania własnych środków na inne cele. Co równie istotne, wynajem ciężarówki MAN nie zmniejsza zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Warto tu jeszcze wspomnieć o obsłudze posprzedażowej oraz kompleksowej obsłudze w likwidacji szkód komunikacyjnych. Z oferty wynajmu samochodu ciężarowego skorzystać mogą zarówno duże firmy transportowe, jak i te mniejsze.
Nowy samochód dostawczy w ramach leasingu operacyjnego
Wynajem długoterminowy nie jest jedyną możliwością pozyskania nowego samochodu przez firmę transportową. Innym rozwiązaniem jest leasing samochodu dostawczego. Nie da się ukryć, że leasing operacyjny od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. W pewnym sensie leasing bardzo przypomina wynajem długoterminowy. W tym przypadku przedsiębiorca także opłaca miesięczne raty w ramach umowy leasingowej. Różnica polega jednak na tym, że po jej zakończeniu istnieje możliwość wykupu samochodu w bardzo atrakcyjnej cenie. Można zatem powiedzieć, że leasing stanowi formę zakupu pojazdu rozłożoną w czasie. Podkreślić tu trzeba, że leasing jest pod tym względem często dużo korzystniejszy w porównaniu z kredytem bankowym. Co więcej, jest także łatwiejszy w uzyskaniu. Nie może zatem dziwić, że leasing na samochód dostawczy cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród firm transportowych.
Jak zatem widać, kupno samochodu ciężarowego lub dostawczego nie jest jedyną opcją powiększenia floty samochodów. Dostępne są dużo korzystniejsze rozwiązania. Warto zatem dokładnie zapoznać się z możliwościami, jakie daje wynajem długoterminowy oraz leasing operacyjny. Tym bardziej że są to rozwiązania kierowane zarówno do dużych firm transportowych, jak i średnich oraz małych. Zwłaszcza mniejsze firmy, które nie mają bardzo dużego kapitału, powinny zainteresować się tymi metodami finansowania samochodów. Może się bowiem okazać, że jest to opcja, z której naprawdę warto skorzystać.